.... život, ten miluje toho, kdo miluje a zapomíná na ty, kteří zapomínají milovat.

Řecko plné historie a pláží

4. července 2014 v 8:58 | Luboš |  Dosud procestované země
Po neuvěřitelné rozlučkové párty v Ohridu jsem v neděli ráno 22.6. vyrazil s ohromnou bolestí hlavy směr Řecko. Přes hranice nic nejede, tak jsem si musel za 5€ vzít taxi na hranice a odtud stopovat do nejbližšího města Florina. V 9 ráno jsem na hranicích, stopuju, ale auta mě míjení jak mrtvého psa. Myslím, že to ze mě táhne na desítky metrů daleko a ke všemu začíná být vedro. Ufffffffff . Už ani nekoukám na to koho stopuju a jen instinktivně držím ruku s nataženým palcem a zapínám na telefonu Boba Dylena. Po chvilce zastavuje dodávka, ale vepředu sedí kluk a dvě děti. Krosnu davá dozadu a mě na klín obě děti. Je jim tak kolem 4 až 5 let. Klučina je neuvěřitelně živej a pořád něco říká a upíjí mi mojí kolu. Nejhorší bylo , když ze šuplíku vytáhl opalovací krém a všude to s ním opatlal včetně mě a papá byl v klidu :-), ale co... vezu se. Ve Florině mi jede hned bus do Kozani, odtud pak hned do Grevena a odtud hned do Trikala ,odkud se zítra vydám jen pár km do Meteory. Na to , že je neděle tak super. Cesta celkem vyšla na 24 € :- D . Zde nacházím super hostel a brouzdám po městě.
Do Meteory se dá dostat vlakem nebo busem, bus je rychlejší, ale dražší. Vystupuju ve městě Kalampaka odkud jdu přes Kastraki až do Meteory, člověk si to zkoukne hezky celé. Po cestě jsou jen hotely, guest housy a kempy, které mají dokonce i bazény. Je tu něco přes 20 klášterů, ale otevřených pro turisty je jen 5. Ten hlavní a zároveň největší je i takovým muzeem. Opravdu je se čím kochat a žasnout nad tím, jak to někdo před x set lety tady postavil. Výhledy jsou neuvěřitelné a člověk desítky minut jen žasne. Vstup do každého kláštera je 3 € . Po celém dni stráveným v klášterech a na sluníčku brzy ulehám. Zítra popojedu vlakem asi 100 km pod Olymp, na který bych si rád vylezl.
Jediný vlak, který jede za celý den do Litochora je v 8 35 . Litochoro je vesnička , která leží pod Olympem a odtud se na něj vychází. Jsou dvě možnosti. Buď jít lesní cestou 4,5 hod do Prionie ( výchozí bod na Olymp) a odtud druhý den 4 hod. na vrchol a nebo to vyjet po asfaltce do Prionie a odtud jít 4 hod. na vrchol. Já si vybral tu první možnost. Litochoro leží v 300m.n.m. a Olymp má 2918m.n.m., takže převýšení je více než-li slušné. Jde se v lese ve stínu, ale pořád nahoru a dolu , nahoru a dolu a s tím 20kg batohem nic moc. V Prionii 1100m.n.m. jsem ve 4odpo ,stavím stan a procházím okolí. Další den jsem vstal ve 4 ráno, schoval krosnu, zabalil čokolády,vodu, bundu a vyrazil, dokud není takové vedro. Čeká mě 2 hod. výstup na chatu "A" , která je v 2100m.n.m. a odtud 2hod. na vrchol. Cesta je příjemná a počasí taky. Od chaty se jde prakticky jak po schodech, stoupání je neuvěřitelné. Hned za hřebenem jde vidět několik vrcholků, které Olymp má. Fouká jak sviň, ale jinak super počasí. Je středa a tady je to jako na Václaváku, nečekal bych tolik turistů. Na jednom z vrcholů si vychutnávám jak čokoládu, tak i výhled na Litochoro a ostatní vrcholy. Musím uznat, že je se čím kochat. Dolů to jde jako po másle a do Prionie se to dá zvládnout i za 3 h. a 17. Min. Dávám oběd a koupel v jezírku a vyrážím směr Litochoro, ale tentokrát po asfaltce plné serpentínek. Je to 15 km, ale myslím, že se někdo slituje a někoho stopnu. Po půl hodce jsem stopnul jednu francouzsku v malinkatém autíčku, pořád se jen smála a řídíla jak kdyby jsme jeli rally a ke všemu bosa. To byla jízda plná strachu a vzpomínek na nejbližší. Příště snad radši pěšky.
Ráno se loučím v kempu a vyrážím vlakem do Soluně(Thessaloniki). Ve vlaku je tak silná klimatizace, že pořád pšíkám a beru si triko s dlouhým rukávem. V Soluni jen přesedám na bus směr Chalkidiki, kde trávím 3 dny a objíždím celý první poloostrov Kassandra, ze kterého se mi nejvíc líbilo v Haniotisu a v Neo Fokea, kde byl klid od lidí, což bylo fajn , protože začali prázdniny a tisíce lidí ba možná i milióny sem jezdí trávit na Chalkidiki dovču.Podle průvodců jsou tady nejlepší pláže v Evropě a něco na tom bude, jinak by sem tolik lidí nejezdilo a i z vlastní zkušenosti musím říct, že jsou nádherné a čisté. Přes den je průměrně 37 stupňů a já umírám pomalou smrtí. Na ty dva další poloostrovy z "trojzubce" už nějak nemám sílu a ani chuť se válet u moře. Na Athos se stejně smí jen s povolením a klášterů si myslím jsem viděl už dost. Tím sluněním a válením u moře se pomalu loučím s Řeckem a je čas na Turecko.

Zajmavosti : Řecko je nádherná hornatá země plná památek a historie. Vše je tu na vysoké úrovni a je to zem plná možností. Spousta lidí vyprávělo, jak se pro ně za poslední dva roky stalo žitím tady opravdu těžkým, protože na nich stát šetří, ale na druhé straně je to zem, kde jdou vidět peníze na " každém rohu" a co si budeme říkat, uskromnit se je vždy těžký a to co jsem slyšel , jak si tu dřív žili a za co vše byli placený tak..........


Plus: Klimatizované vlaky
Nádherné pláže
Historie a s tím spojené památky
Fantastické jídlo a frappé


Minus: Otrávený lidi s naprostým nezájmem a ochotou( asi tím vedrem)
Docela drahá země
Neuvěřitelné vedro
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Matymut Matymut | 6. července 2014 v 18:20 | Reagovat

Ten popis Francouzky s miniautem mi připoměl tu jeptišku z Četníků, jak řídí jako blázen :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama